Vzdelávanie

Sekcia „Vzdelávanie“ obsahuje základné materiály, ktorých sme sa držali pri nastavovaní osnovy aplikácie. Slúžili na identifikovanie tém, ktoré sú pokryté v týždenných výzvach, a taktiež na nastavenie metodického prístupu pri písaní spätnej väzby pre študentov. V zozname sa nachádzajú knihy o kritickom myslení, ako napríklad Kahnemanove Myslenie rýchle a pomalé, čo možno považovať za kľúčovú literatúru v tejto oblasti. Taktiež sa v zozname nachádzajú metodické príručky Slovenskej debatnej asociácie, ale aj iných neziskových organizácií, ako napríklad Človek v ohrození alebo Nadácia otvorenej spoločnosti. V neposlednom rade táto sekcia obsahuje príručky priamo od zamestnancov médií, ktoré sa venujú viac témam mediálnej gramotnosti, odolnosti voči hoaxom či všeobecnému fungovaniu dôveryhodných médií.

Druhá sekcia obsahuje akademickú literatúru, prevažne články zo zahraničných akademických žurnálov. Tieto články skúmajú (okrem iného) efektívne spôsoby boja proti dezinformáciám a konšpiráciám, príčiny konšpiračného zmýšľania alebo kognitívne skreslenia ľudského mozgu. Akademická literatúra je nevyhnutná pri tvorení metodík a úloh, ktoré sú „evidence-based“. Akademický výskum zvyšuje pravdepodobnosť efektivity intervencie – zvýšenie kritického myslenia a mediálnej gramotnosti, odolnosť voči hoaxom, konšpiráciám, polarizácii a zvýšenú schopnosť komunikovať.

V tretej sekcii sa nachádza zoznam mediálnych výstupov – článkov, videí, atď., ktoré slúžia na inšpiráciu pri tvorení konkrétnych úloh. Monitorovanie reálneho mediálneho prostredia je pri tvorbe týždenných výziev nevyhnutné.

XLSX | 65 KB